erasmusovelove

super przygody czwórki polskich studentów

ZASADY OGÓLNE WYJAZDÓW NA STUDIA

  1. Program Erasmus+, realizowany na WSKSiM, jest skierowany do studentów WSKSiM oficjalnie zarejestrowanych na kierunku studiów prowadzącym do otrzymania tytułu licencjata, inżyniera lub magistra. Dotyczy to studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.
  2. Stypendium programu Erasmus+ przyznaje się w celu zrealizowania przez studenta części określonego programu studiów licencjackich/ inżynierskich/magisterskich w uczelni partnerskiej.
  3. Student ubiegający się o wyjazd na realizację części toku studiów w ramach programu Erasmus+ musi spełnić następujące kryteria formalne:
     
  • musi być studentem zarejestrowanym na studia pierwszego lub drugiego stopnia (co najmniej drugiego roku studiów pierwszego stopnia w chwili wyjazdu);
  • nie może przebywać (w trakcie stypendium) na urlopie dziekańskim, ani być urlopowany;
  • nie wykorzystał „kapitału mobilności” na stopniu studiów na którym miałby odbyć się wyjazd.
  • W ramach programu Erasmus+, każdy student otrzymuje „kapitał mobilności”, dający możliwość zrealizowania wyjazdów na studia i praktyki o łącznym czasie trwania nie dłuższym niż 12 miesięcy na każdym stopniu studiów (licencjackie/inżynierskie/ magisterskie), z wyjątkiem studiów magisterskich jednolitych (24 miesięcy). Do wspomnianego okresu wliczają się także wyjazdy zrealizowane na tym samym etapie w ramach studiów na innych uczelniach lub w poprzednich latach w ramach programu LLP Erasmus. Powyższa zasada obowiązuje także wtedy, gdy student nie otrzymał grantu na wyjazd w ramach programu.
    Kapitał mobilności jest przypisany do osoby (decyduje nr PESEL), a nie kierunku studiów czy też uczelni, co oznacza, że po wykorzystaniu kapitału mobilności na danym stopniu studiów, zmiana kierunku studiów lub uczelni nie powoduje udostępnienia kolejnej puli miesięcy na mobilność.
  • Student wyjeżdża do uczelni partnerskiej, która ma podpisaną umowę bilateralną z jego macierzystym wydziałem na WSKSiM.
  • Zarówno uczelnia macierzysta, czyli WSKSiM, jak i uczelnia przyjmująca muszą posiadać ważną Kartę Erasmusa (Erasmus Charter of Higher Education – ECHE) nadaną przez Komisję Europejską.
  • Pobyt studenta na studiach w uczelni przyjmującej nie może być krótszy niż 3 miesiące lub pełny najkrótszy cykl kształcenia (np. trymestr) i nie może być dłuższy niż jeden i ten sam rok akademicki. Minimalny okres pobytu w uczelni przyjmującej odnosi się tylko do okresu studiowania i nie zawiera czasu ewentualnego przygotowania językowego lub organizacyjnego.
  • Studenci WSKSiM generalnie rekrutowani są na jeden semestr studiów (maksymalnie 6 miesięcy). Ewentualne przedłużenia pobytu w uczelniach partnerskich są ustalane każdorazowo w danym roku akademickim w zależności od dostępnych funduszy i decyzji Rektora.
  • Uczelnia decyduje o przedłużeniu pobytu studenta na stypendium przed upływem pierwotnie planowanego okresu pobytu. Decyzję podejmuje uczelnia macierzysta po uzyskaniu akceptacji uczelni przyjmującej. Decyzja zostaje ogłoszona wszystkim beneficjentom przez Biuro Współpracy Międzynarodowej i Międzyuczelnianej WSKSiM. Przedłużenie nie może wykraczać poza okres obowiązywania umowy (tj. 30 września każdego roku akademickiego).
  • Pobyt studenta w instytucji przyjmującej musi rozpocząć i zakończyć się w okresie pomiędzy 1 czerwca aktualnego roku kalendarzowego a 30 września kolejnego roku kalendarzowego.
  • Uczelnia przyjmująca nie może żądać od studenta opłat za naukę (takich, jak: czesne, wpisowe, opłaty egzaminacyjne, opłaty za korzystanie z laboratoriów, bibliotek itp.). Pobieranie pewnych opłat (za ubezpieczenie, członkostwo w organizacjach studenckich, korzystanie z kserokopiarki itp.) jest dopuszczalne w tej samej wysokości i na takiej samej zasadzie, jaka obowiązuje studentów lokalnych.
  • Student korzystający ze stypendium Erasmusa jest zobowiązany do terminowego wnoszenia czesnego w WSKSiM.
  • Wypłata stypendiów krajowych (np. socjalne, stypendium Rektora dla najlepszych studentów), co do których student WSKSiM nabył prawo przed wyjazdem, będzie kontynuowana w czasie pobytu studenta na zagranicznej uczelni przyjmującej.
  • Studenci wyjeżdżający na studia za granicę w ramach Programu Erasmus+, którzy z racji trudnej sytuacji materialnej posiadają prawo do otrzymywania stypendium socjalnego na WSKSiM są uprawnieni do otrzymywania z budżetu Programu Erasmus+ dodatku w wys. 200 euro na każdy miesiąc zaakceptowanego przez uczelnię pobytu za granicą, w którym prawo to przysługuje.
  • Studenci niepełnosprawni mogą ubiegać się za pośrednictwem Biura Współpracy Międzynarodowej i Miedzyuczelnianej WSKSiM o dodatkowe stypendium z tytułu niepełnosprawności na zasadach obowiązujących w programie Erasmus+ mobilność akademicka.

Możliwości udziału w Erasmusie

Najbardziej popularną formą udziału studentów w Erasmusie są wyjazdy do innych krajów uczestniczących w programie. Studenci mogą ubiegać się o dwa rodzaje wyjazdów:

  • na studia – do zagranicznej szkoły wyższej współpracującej z uczelnią macierzystą studenta;
  • na praktykę – do zagranicznego przedsiębiorstwa, organizacji lub instytucji współpracującej z uczelnią studenta.

Można wyjechać jeden raz na studia i jeden raz na praktykę. Istnieją też inne możliwości skorzystania z wymiany i współpracy międzynarodowej. Studenci mogą uczestniczyć w kursach intensywnych Erasmusa – jeżeli w danym projekcie tego typu bierze udział ich wydział, a kurs dotyczy ich dziedziny studiów. Mogą także uczęszczać na zajęcia prowadzone przez zagranicznych wykładowców lub specjalistów przyjeżdżających na ich uczelnię w ramach Erasmusa.

Ulotka dla studentów

 

Kto może skorzystać z wyjazdów studenckich Erasmusa?

O wyjazd w ramach Erasmusamoga się ubiegać:

  • studenci uczelni, które posiadają Kartę Uczelni Erasmusa i prowadzą wymianę studentów,
  • studenci zarejestrowani na studiach prowadzących do uzyskania stopnia/dyplomu licencjata, inżyniera, magistra lub doktora.

Jest jeszcze jeden warunek ubiegania się  o wyjazd: Twój macierzysty wydział musi faktycznie brać udział w Erasmusie, to znaczy współpracować z zagranicznymi uczelniami albo instytucjami w ramach tego programu. 

Udział doktorantów

Studenci studiów doktoranckich na uczelniach, które uczestniczą w Erasmusie ubiegają się o wyjazd w ramach Erasmusa na podobnych zasadach, jak studenci np. studiów magisterskich. Muszą więc wziąć udział w rekrutacji kandydatów na wyjazdy, w której dwa najważniejsze kryteria to wyniki w nauce i znajomość języka wykładowego zagranicznej uczelni. Wyjazd może nastąpić już na pierwszym roku studiów doktoranckich.

Tak jak w przypadku innych studentów, także doktoranci muszą mieć przed wyjazdem ustalony program studiów w uczelni zagranicznej, a ich pobyt za granicą musi obejmować udział w zajęciach.

Udział studentów wieczorowych i zaocznych

O wyjazd w ramach Erasmusa mogą sie także ubiegać osoby studiujące w trybie wieczorowym lub zaocznym.

 

Gdzie ubiegać się o wyjazd?

O wyjazd na studia albo na praktykę w ramach programu Erasmus możesz się ubiegać tylko w swojej macierzystej uczelni. Uczelnie otrzymują fundusze na wyjazdy studentów i samodzielnie prowadzą rekrutację i ocenę kandydatów, organizują wyjazdy i wypłacają stypendia.

Rekrutacja stypendystów Erasmusa może być prowadzona na uczelni centralnie albo na poszczególnych wydziałach.

Szczegółowych informacji o możliwościach udziału w Erasmusie szukaj na stronie internetowej własnej uczelni, wydziału, u wydziałowego albo uczelnianego koordynatora Erasmusa lub w biurze współpracy z zagranicą. 

 

Do jakich krajów można wyjechać?

Jako stypendysta Erasmusa możesz wyjechać tylko do kraju uczestniczącego w tym programie. W Erasmusie biorą udział: kraje członkowskie UE, 3 kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego – Islandia, Lichtenstein i Norwegia, a także Chorwacja i Turcja.

 

Na jakie uczelnie można wyjechać na część studiów?

Wymianę studentów w Erasmusie mogą prowadzić uczelnie mające Kartę Uczelni Erasmusa, które podpisały ze sobą porozumienie o wymianie w ramach tego programu.

Możesz planować wyjazd na część studiów do zagranicznej uczelni, która zawarła z Twoją macierzystą uczelnią (wydziałem) porozumienie o współpracy w tym programie, czyli do uczelni partnerskiej. Musi to być szkoła wyższa znajdująca się w kraju uczestniczącym w Erasmusie. Możesz odbyć część studiów na wydziale kształcącym w tej samej dziedzinie, którą studiujesz, ewentualnie w dziedzinie pokrewnej.

 

Do jakich instytucji można wyjechać na praktykę?

Możesz wyjechać na praktykę do przedsiębiorstwa lub instytucji zagranicznej, która zgodziła sie przyjąć Cię na praktykę w ramach Erasmusa. Przed Twoim przyjazdem przedsiębiortswo/instytucja przyjmująca musi podpisać dokument "Porozumienie o programie praktyki" (Training agreement).

Tak jak w przypadku uczelni, instytucja przyjmująca na praktykę musi znajdować się w kraju uczestniczącym w Erasmusie.

 

Na jak długo można wyjechać na studia?

Na okres od 3 do 12 miesięcy, w obrębie jednego, tego samego roku akademickiego. Uczelnia powinna wysyłać swoich studentów na okres stanowiący pewną zamkniętą część programu studiów, którą łatwo jest zaliczyć, np. jeden semestr. 

 

Na jak długo można wyjechać na praktykę?

Tak samo, jak w przypadku wyjazdów na studia - na okres od 3 do 12 miesięcy, w obrębie jednego, tego samego roku akademickiego.

 

Prawa i obowiązki stypendysty

Wykaz podstawowych praw i obowiązków studentów wyjeżdżających w ramach Erasmusa zawiera Karta Studenta Erasmusa. Student otrzymuje egzemplarz Karty przed wyjazdem, zwykle po podpisaniu umowy dotyczącej wyjazdu.

Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved.