erasmusovelove

super przygody czwórki polskich studentów

ZASADY OGÓLNE WYJAZDÓW NA STUDIA

  1. Program Erasmus+, realizowany na WSKSiM, jest skierowany do studentów WSKSiM oficjalnie zarejestrowanych na kierunku studiów prowadzącym do otrzymania tytułu licencjata, inżyniera lub magistra. Dotyczy to studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.
  2. Stypendium programu Erasmus+ przyznaje się w celu zrealizowania przez studenta części określonego programu studiów licencjackich/ inżynierskich/magisterskich w uczelni partnerskiej.
  3. Student ubiegający się o wyjazd na realizację części toku studiów w ramach programu Erasmus+ musi spełnić następujące kryteria formalne:
     
  • musi być studentem zarejestrowanym na studia pierwszego lub drugiego stopnia (co najmniej drugiego roku studiów pierwszego stopnia w chwili wyjazdu);
  • nie może przebywać (w trakcie stypendium) na urlopie dziekańskim, ani być urlopowany;
  • nie wykorzystał „kapitału mobilności” na stopniu studiów na którym miałby odbyć się wyjazd.
  • W ramach programu Erasmus+, każdy student otrzymuje „kapitał mobilności”, dający możliwość zrealizowania wyjazdów na studia i praktyki o łącznym czasie trwania nie dłuższym niż 12 miesięcy na każdym stopniu studiów (licencjackie/inżynierskie/ magisterskie), z wyjątkiem studiów magisterskich jednolitych (24 miesięcy). Do wspomnianego okresu wliczają się także wyjazdy zrealizowane na tym samym etapie w ramach studiów na innych uczelniach lub w poprzednich latach w ramach programu LLP Erasmus. Powyższa zasada obowiązuje także wtedy, gdy student nie otrzymał grantu na wyjazd w ramach programu.
    Kapitał mobilności jest przypisany do osoby (decyduje nr PESEL), a nie kierunku studiów czy też uczelni, co oznacza, że po wykorzystaniu kapitału mobilności na danym stopniu studiów, zmiana kierunku studiów lub uczelni nie powoduje udostępnienia kolejnej puli miesięcy na mobilność.
  • Student wyjeżdża do uczelni partnerskiej, która ma podpisaną umowę bilateralną z jego macierzystym wydziałem na WSKSiM.
  • Zarówno uczelnia macierzysta, czyli WSKSiM, jak i uczelnia przyjmująca muszą posiadać ważną Kartę Erasmusa (Erasmus Charter of Higher Education – ECHE) nadaną przez Komisję Europejską.
  • Pobyt studenta na studiach w uczelni przyjmującej nie może być krótszy niż 3 miesiące lub pełny najkrótszy cykl kształcenia (np. trymestr) i nie może być dłuższy niż jeden i ten sam rok akademicki. Minimalny okres pobytu w uczelni przyjmującej odnosi się tylko do okresu studiowania i nie zawiera czasu ewentualnego przygotowania językowego lub organizacyjnego.
  • Studenci WSKSiM generalnie rekrutowani są na jeden semestr studiów (maksymalnie 6 miesięcy). Ewentualne przedłużenia pobytu w uczelniach partnerskich są ustalane każdorazowo w danym roku akademickim w zależności od dostępnych funduszy i decyzji Rektora.
  • Uczelnia decyduje o przedłużeniu pobytu studenta na stypendium przed upływem pierwotnie planowanego okresu pobytu. Decyzję podejmuje uczelnia macierzysta po uzyskaniu akceptacji uczelni przyjmującej. Decyzja zostaje ogłoszona wszystkim beneficjentom przez Biuro Współpracy Międzynarodowej i Międzyuczelnianej WSKSiM. Przedłużenie nie może wykraczać poza okres obowiązywania umowy (tj. 30 września każdego roku akademickiego).
  • Pobyt studenta w instytucji przyjmującej musi rozpocząć i zakończyć się w okresie pomiędzy 1 czerwca aktualnego roku kalendarzowego a 30 września kolejnego roku kalendarzowego.
  • Uczelnia przyjmująca nie może żądać od studenta opłat za naukę (takich, jak: czesne, wpisowe, opłaty egzaminacyjne, opłaty za korzystanie z laboratoriów, bibliotek itp.). Pobieranie pewnych opłat (za ubezpieczenie, członkostwo w organizacjach studenckich, korzystanie z kserokopiarki itp.) jest dopuszczalne w tej samej wysokości i na takiej samej zasadzie, jaka obowiązuje studentów lokalnych.
  • Student korzystający ze stypendium Erasmusa jest zobowiązany do terminowego wnoszenia czesnego w WSKSiM.
  • Wypłata stypendiów krajowych (np. socjalne, stypendium Rektora dla najlepszych studentów), co do których student WSKSiM nabył prawo przed wyjazdem, będzie kontynuowana w czasie pobytu studenta na zagranicznej uczelni przyjmującej.
  • Studenci wyjeżdżający na studia za granicę w ramach Programu Erasmus+, którzy z racji trudnej sytuacji materialnej posiadają prawo do otrzymywania stypendium socjalnego na WSKSiM są uprawnieni do otrzymywania z budżetu Programu Erasmus+ dodatku w wys. 200 euro na każdy miesiąc zaakceptowanego przez uczelnię pobytu za granicą, w którym prawo to przysługuje.
  • Studenci niepełnosprawni mogą ubiegać się za pośrednictwem Biura Współpracy Międzynarodowej i Miedzyuczelnianej WSKSiM o dodatkowe stypendium z tytułu niepełnosprawności na zasadach obowiązujących w programie Erasmus+ mobilność akademicka.

Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved.